Szanowni Rodzice. Od 3 czerwca do 7 czerwca trwał będzie nabór dzieci na tzw. dyżury wakacyjne w miesiącach lipiec i sierpień dla rodziców pracujących, kórzy nie są w stanie zapewnić dziecku opieki. Informacje dotyczące dyzurów znajdziecie Państwo w zakładce górnej DYŻUR WAKACYJNY 2024
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Uroczystość z okazji Święta Niepodległości

Uroczystość z okazji Święta Niepodległości

Jak opowiedzieć dzieciom 3, 4 czy 6 letnim historię naszego kraju?  Jak przedstawić im, co to jest niepodległość i dlaczego jest taka ważna?
Oto prosta historia dla przedszkolaka: Ponad 200 lat temu nasz kraj, Polskę, "wzięły sobie" sąsiednie kraje (Rosja, Prusy i Austria) - podzieliły Polskę między sobą i zniknęła ona z mapy - jako państwo przestała istnieć na 123 lata. Stało się tak, bo Polska wtedy była osłabiona wojnami, najazdami i sporami miedzy Polakami. A sąsiadów miała silnych. Jednak przez ten cały czas na terenach polskich mieszkali Polacy. Było im ciężko, bo nie mogli sami decydować o swoim losie, nie uczyli się w szkołach języka polskiego, nie mogli śpiewać polskich pieśni i musieli mówić w obcych językach. Ale bardzo chcieli mieć znowu swój kraj, Polskę, swoją flagę, swoje godło i obchodzić polskie święta. Uczyli więc swoje dzieci w domach języka polskiego, polskich piosenek, w tajemnicy kultywowali polskie tradycje, uczyli swoje dzieci historii kraju.
11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. 11 listopada Polska znowu znalazła się na mapie świata. 11 listopada Polacy mogli wywiesić polską flagę, dumnego orła, śpiewać z dumą "Mazurek Dąbrowskiego" a Marszałek Józef Piłsudzki został dowódcą wojsk polskich. Dlatego dzisiaj i każdego 11 listopada oddajemy cześć Józefowi Piłsudzkiemu i wszystkim, którzy walczyli o to, aby Polska byłą wolnym krajem. Możemy spokojnie uczyć się, bawić, pracować, mówić po polsku. Możemy budować wspólny dom - Polskę, w którym znajdzie się miejsce dla każdego, bez względu na kolor skóry, wyznania, przekonania.

Dzisiaj nasi najstarsi wychowankowie zaprosili swoich młodszych kolegów i koleżanki oraz pracowników przedszkola do wysłuchania pięknych patriotycznych pieśni i wierszy, które u nas - dorosłych - wywoływały łzy wzruszenia. Występ był cudowny, dzieci z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem recytowały wiersze i śpiewały piękne piosenki. Uroczystość zakończyłą się "Mazurkiem Dąbrowskiego", który wybrzmiał głośno i dostojnie w wykonaniu dzieci oraz pracowników. Gratulujemy dzieciom i ich paniom: Pani Joannie i Pani Magdalenie  oraz Pani Urszuli za przygotowanie i przedstawienie w tak ujmujący sposob historii Polski. Nauczycielom grup 3 i 4 latków dziękujemy za przygotowanie pięknych kotylionów patriotycznych dla dzieci i pracowników.

Zapraszam Państwa do obejrzenia zdjęć z tej wzruszającej uroczystości. Link do nagrania zamieści na FB na grupie 6 latków mama Basi M., Pani Magdą, która nagrywała uroczystość, za co serdecznie dziękujemy.

Zdjęcia z dzisiejszej uroczystości znajdziecie Państwo na stronie FB "Życia Żyrardowa": https://zyciezyrardowa.pl/przedszkolaki-z-10-kochaja-polske-z-calych-sil/

 

Data dodania: 2022-11-10 13:02:59
Data edycji: 2022-11-10 14:31:35
Ilość wyświetleń: 341

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej